Skúsenosť pre život (zahraničná stáž študentov vo Valencii)

titulka

Medzinárodné stáže predstavujú dôležitú súčasť vzdelávania mladých ľudí, poskytujú príležitosť objaviť nové kultúry, pracovné prostredie a získať cenné skúsenosti. Medzi takéto príležitosti patrila aj nedávna stáž vo Valencii.

Naša cesta sa začala 29. 10. 2023, ráno o 03.45 h. Autobusom sme sa presunuli na letisko do Viedne. Začínalo veľké dobrodružstvo – niektorých čakal prvý let. Bolo zaujímavé sledovať zvedavosť i napätie v tvárach spolužiakov pri štarte lietadla. Let bol pokojný s dobrou viditeľnosťou, tak sme si užili pekné výhľady. Z letiska sme sa metrom presunuli na ubytovanie vo Valencii – pre niektorých ďalšie prvýkrát.

Pracovali sme vo firmách zameraných na služby. V priebehu dvoch týždňov sme sa zdokonalili v komunikácii v anglickom jazyku, robili sme inventúry, jednoduché kancelárske práce ,vyhotovovali objednávky, v spolupráci so španielskymi kolegami sme komunikovali so zákazníkmi… Pre väčšinu z nás to bola prvá skúsenosť s pracovným prostredím mimo svojej krajiny, čo nám otvorilo nový pohľad na to, ako fungujú rôzne obchodné prostredia. Táto rozmanitosť úloh a možnosť vidieť praktickú stránku pracovného života nám priniesla neoceniteľné skúsenosti, ktoré sa nedajú získať v školských laviciach.

Naša stáž nebola len o práci, ale aj o spoznávaní Valencie. Či už program vymýšľali ľudia z Universal Mobility alebo naše pani profesorky, vždy sme si ho užili. Navštívili sme Oceanografic – najväčšie oceanárium v Európe. Mohli sme pozorovať kŕmenie a vystúpenie delfínov. Ďalšie kroky smerovali do najkrajšej zoologickej záhrady v Španielsku – Biopark. Viac ako 4 000 zvierat je umiestnených v prostredí, ktoré kopíruje ich prirodzené prostredie. Pre pravý zážitok z Valencie, sa niektorí dostali na futbalový zápas španielskej futbalovej súťaže LaLiga medzi domácou Valenciou a hosťujúcim tímom z Granady. Štadión Estádio de mestalla sa otriasal spevom, tancom a povzbudzujúcimi pokrikmi domácich fanúšikov. Zápas skončil 1:0 pre domáci tím, ktorý potvrdil rolu favorita a pripravil obyvateľom Valencie nádherný večer plný osláv.

Postupne sme spoznávali krásy mesta – mestskú tržnicu, radnicu, krásnu architektúru železničnej stanice a historických budov, ale aj modernú futuristickú architektúru oceanária, divadla … Ochutnali sme typické španielske jedlá – paellu, tapas a gazpacho.

Koordinátori mobility nám pripravili haloweensku party a City Game – plnili sme úlohy ako napríklad – vyfoť sa s 3 netopiermi (typický znak Valencie).

Dni sa pomaly míňali, nastal čas návratu na Slovensko. Návrat domov priniesol so sebou nielen kufre plné skúseností, ale aj srdcia plné spomienok a priateľstiev. Zahraničná stáž vo Valencii bola jednou zo životných udalostí, ktoré otvorili dvere novým príležitostiam a posunuli nás bližšie k našim cieľom. Spoznali sme veľa zaujímavých a ambicióznych ľudí. Práca v zahraničnej firme nám pomohla v sebarozvoji.

Ďakujeme škole, že nám umožnila vycestovať do Španielska a našim profesorkám za milý prístup a ochotu pomôcť, či poradiť. Gracias!

Dávid, Timotej, Bianka, Šimon, Valéria a Samo

(IN)

 

 

Facebook
LinkedIn
Email
Tlač