Vertikála východného vetra

vertikal4

„Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu.“

George Santayana

Históriu už nezmeníme, ale poučiť sa z nej môžeme. A práve v tomto duchu sa niesla beseda „Vertikála východného vetra“ s podtitulom Po stopách dávneho  príbehu, ktorá sa konala 9.9.2022  pri  príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

V úvode žiaci III.A a V.HOA získali cenné informácie o živote židovských rodín zo Starej Ľubovne prostredníctvom Maroša Dufalu, študenta Gymnázia Terézie Vansovej, no veľmi silným zážitkom pre všetkých bola prezentácia Františka Bondru. Svojím pátraním poskladal mozaiku osudov židovskej rodiny Honigovcov, ktorej členov skrývali a ochránili pred nacistami počas 2.svetovej vojny jeho starí rodičia Imrichovi z Mníška nad Popradom spolu s ďalšími rodinami z okresu Stará Ľubovňa.

Prečo vertikála východného vetra? Práve východný vietor zabránil, aby sa oheň zo stodoly zapálenej nacistami nepreniesol na senník s ukrytými židovskými chlapcami, a tak zachránil nielen ich, ale i celú rodinu Imrichových.

Živé príbehy odhaľujúce krutosť doby a charaktery ľudí sú najlepším poučením. Vťahujú     do osudov iných, umožňujú pochopiť dobu a formovať mladých ľudí, aby dokázali rozpoznať dobro od zla a pamätať si minulosť.

Fotogaléria k článku

Odporučte článok priateľom

Facebook
LinkedIn
Email
Tlač